Dva predsjednika kluba, tri sekretara, dva saziva uprave, dva stručna štaba, nešto više od 20- tak fudbalera, bili su malo da Fudbalski klub Berane u takmičarskoj 2018/19 sačuva drugoligaški status.
U godini kada obilježava rijedak jubilje- 100. godina od kada se lopta zakotrljala poljanama limske doline, Berane će biti član najslabijeg crnogorskog takmičenja- regije. Uprkos odličnim infrastrukturnim uslovima, uprkos tradiciji dugoj vijek postojanja, Berane će na jesen, umjesto utakmica protiv Budućnosti, Sutjeske, Rudara... igrati „gradski derbi“ sa Donjim Lugama, ali i komšijske duele sa Petnjicom, Komovima...
Agonija fudbala u Beranama traje već pet godina. Od perioda kada je Klub u takmičarskoj 2014/15. godini izborio povratak u Prvu ligu Crne Gore. I umjesto da novi nastup u elitnom fudbalskom takmičenju bude inspiracija za dalje napredovanje u organizacionom, stručnom, igračkom i svakom drugom smislu, upravo tada je Klub „bačen na koljena“. Sve zahvaljujući osnivaču- Opštini Berane! I pričama o naslijeđenim dugovima kluba, umjesto o daljem razvoju. Jer, priča o fudbalskom klubu se svodila samo na dugovanja i osnivače. A tako je proizveden samo nemar. Jer, ne radeći ništa da se stanje popravi, „pojedene su četiri godine“. Prošlog ljeta, pred početak Prvenstva, iz lokalne uprave je saopšteno da je Klub, 2014. dodine, dugovao 160.000 eura, te da je Opština učinila sve da ga spasi. A, bili su toliko „odgovorni“, da su odbili da finansiraju putovanja ekipe na gostovanja. Da su zabranili odigravanja utakmica na terenu u Beranama i održavanje treninga...
Govoreći o namjerama koje planiraju da preduzmu za spas fudbala, čelnici lokalne uprave su se toliko „raspričali“ i referisali beranskoj javnosti, da su, čak, zaboravljali šta su izjavljivali, pa su davali i dijametralno suprotne izjave, demantujući sami sebe. I dok su se građani smijali i čudili izjavama, tako je Goran Folić- sekretar Sekretarijata za sport,kulturu, mlade i saradnju sa NVO, saopštavao da je FK Berane u vlasništvu privatnih lica i da mu Opština ne može pomoći, a istog dana Dragoslav Šćekić- predsjednik Opštine, izjavljvao je da je Opština pokušala sve da spasi klub, te da će ga vjerovatno „ugasiti i formirati novi“!? Nijesu obrazlagali izjave. Ni kako je to Opština „učinila sve da spasi klub“, ni kako će formirati novi, kao ni kako je FK Berane u vlasništvu privatnih lica, ako je Skupština opštine Berane, prije više od četiri godine, donijala Odluku da je osnivač kluba.
Kako je započela takmičarska 2018/2019, tako je i završena. Neozbiljno! Niti je klub ugašen, niti je u vlasništvu „privatnih lica“. Ali, više nije ni drugoligaš!
No, malo koga je takav razvoj situacije sa FK Berane mogao iznenaditi? Okončano Prvenstvo je predstavljalo „krunu“ višegodišnjeg (ne)rada opštinskih čelnika na stvaranju ozbiljnog kluba. Koji već za nekoliko mjeseci „puni“ 100. godina postojanja i predstavlja najsatriju instituciju u gradu na Limu. Jer, ko je god pratio dešavanja u klubu od 2014- te, od kada je Opština preuzela osnivačka prava, pa do danas, ništa od dešavanja vezanih za FK Berane ne može ga iznenaditi. Sve kao da je rađeno s namjerom da epilog bude, upravo ovakav. Ili da se klub ugasi.
FK Berane je 2014. godine bio član Prve fudbalske lige Crne Gore, sa, kako je zvanično saopšteno, dugom od 160.000 eura. Pet godina kasnije, nalazi se u rangu takmičenja koji je niži za dvije stepenice, sa dugovima koji su uvećani za blizu 200.000 eura! Bez pripremljene ekipe i bez plana kako da se jedan od najstarijih crnogorskih sportskih kolektiva vrati na staze uspjeha. S tužbama trenera i igrača! I pitanjem za osnivača- Opštinu Berane: Gdje su rezultati? Makar onakvi, kakvi su bili do preuzimanja kluba! A, gdje su otišle pare? I, ko ih je i kako potrošio?
Ono što se zna, za posljednjih pet godina stručnim radom su rukovodili: Nebojša Jovović, koji je Berance vratio u Prvu ligu, ali, prvi potez koji je nakon pobjede na lokalnim izborima 2014. godine povukla lokalna uprava, bio je smjena šefa stručnog štaba. Angažovali su Rada Vešovića, pod čijim vođstvom je ekipa doživjela rezultatski brodolom, a nakon odlaska sa mjesta prvog trenera on je zaprijetio tužbom protiv Opštine zbog neisplaćenih ugovorenih obaveza. Nije radom dugo rukovodio ni Radojko Zeko Spalević, a naslijedio ga je Nebojša Asanović. Nakon njegove smjene, krajem prošle godine je za šefa struke imenovan Slobodan Đukić.
Kadrovska lutanja u prethodnih pet godina dovela su Klub do rezultatskog dna i gomilanjem dugova. Odlazaka najboljih fudbalera. Ili, čak, do njihovog napuštanja fudbala. Svaki od angažovanih trenera je, kako je izjavljivao, kretao iz početka. Kako su najavljivali, željeli su da rade na duge staze, pokušavajući da osimisle novu filozofiju igre beranske ekipe. Ni jednom od njih to nije pošlo za rukom. Takođe, predsjednici Kluba, a Đukić je treći u posljednjih pet godina, ponašali su se kao da prije njih ničeg nije bilo i kao da se u Beranama fudbal ne igra već čitav vijek. Svaki od njih je najavljivao postepeni izlazak iz krize i predstojeće „bolje dane“. I dok su se bolji dani najavljivali i najavljuju, a oporavak kluba „samo što nije krenuo“ FK Berane se danas nalazi u društvu seoskih klubova!
Kako je FK Berane doveden do propasti?
Sve ono što je u prethodnih pet godina rađeno u FK Berane, otvara brojna pitanja o tome koliko se (ne)ozbiljno upravljalo klubom? Ma koliko su se neki četiri godine pravili da ne vide šta se dešava, početkom prošle jeseni je sve isplivalo na površinu i sve su vidjeli i takvi. Razmjena teških optužbe na relaciji fudbaleri- stručni štab i navijači s jedne strane i Opština Berane i njeni funkcioneri s druge, te sankcije lokalne uprave prema klubu, pokazali su i „slijepima“ gdje je beranski fudbal. Iz tog razloga, javnosti nije poznat odgovor kako je Klub funkcionisao prethodnih pet godina.
Ako su osnivačka prava preuzeli tek prošle jeseni, onda je pitanje za lokalnu upravu: Zašto su se čelnici Opštine godinama ponašali kao da je Klub vlasništvo Opštine? Ko je sazivao, u tom slučaju, nelegitimnu Skupštinu kluba, koja je održana 2015- godine, kada je za predsjednika Skupštine kluba izabran tadašnji potpredsjednik Opštine, a Nenad Bulatović izabran za predsjednika kluba, umjesto V.D. što je do tada bio? Ko je dva bivša predsjednika kluba, Bulatovića i Pešića, podstrekivao na izvršenje krivičnog djela „lažno predstavljanje“, ako Opština, tada, nije bila osnivač, kao i ko im je i zašto omogućio da sklapaju ugovore, koriste dokumentaciju i pečate i da li je, u tom slučaju, moglo doći i do zloupotrebe? Zašto je i po kom osnovu, ako osnivač nije bila Opština, već privatna lica, FK Berane finansiran iz Budžeta po posebnom kriterijumu?
Sve su to pitanja na koja lokalna uprava nikada nije dala odgovore, niti će ih dati, jer je sve rađeno po njenom nalogu, instrukcijama i željama. A to, opet, znači da je Opština Berane, smišljeno ili ne, s preduišljajem ili iz neznanja, uradila sve da FK Berane dovede do situacije u kojoj se trenutno nalazi. Do uništenja!
Đukić: Na pravom smo putu! Rezultati u funkcionisanju kluba već su vidljivi!
Ocjenjujući proteklu sezonu, Nebojša Đukić- predsjednik FK Berane, je istakao da ne želi da komentariše stanje u klubu prije njegovog izbora, već samo perioda u kojem je na čelu kluba, kao i planove za budućnost. On je podsjetio, da je na čelo FK Berane imenovan na kraju jesenjeg dijela sezone, zatekavši klub u, kako je kazao, nezavidnoj situaciji.
“Ekipa se nakon petnaest odigranih kola nalazila na poslednjem mjestu na tabeli sa svega jednim osvojenim bodom, tako da je već tada bilo izvjesno da će se klub preseliti u najnizi rang takmicenja. Medjutim, više od tako loseg bodovnog stanja, mene i novu upravu zabrinulo je stanje u klubu koje smo zatekli”, istakao je Đukić.
On je kazao da je Klub, praktično, bio u rasulu na svim nivoima, te da se to odnosi na izuzetno lošu finansijsku situaciju, pa sve do haotičnog stanja u organizacionom smislu, što je trebalo, kako je naglasio, u najkraćem roku dovesti do nekog pristojnijeg nivoa.
“Već na početku rada, susreli smo se sa svakodnevnim pristizanjem faktura, tužbi i ostalih obaveza kluba iz predhodnog perioda, koje su datirale i unazad desetak godina. To je predstavljalo i predstavlja veliki balast za članove nove Uprave, sa kojim se trebalo nositi, a i dalje treba, pa je došlo do izvjesne doze defetizma i beznadja svih u klubu i pitanja da li ima svrhe raditi u takvim uslovima? Ipak smo odlučili da nastavimo sa radom i mislim da smo uradili mnogo toga. Prevashodno u organizacionom dijelu, kako bismo za nastavak takmicenja stvorili, koliko je bilo moguće, bolje uslove za uspješnije egzistiranje. U toj namjeri, imali smo i izuzetnu podršku Opštine Berane, na čelu sa predsjednikom Opštine, koja je i glavni finansijer kluba”, naglasio je Đukić.
Prema njegovim navodima, uprkos brojnim problemima, entuzijazam, želja i odgovornost koje je imao sa članovima Uprave, kada je prihvatio da rukovodi tim sportskim kolektivom, davalo im je podstrek da urade sve što je bilo u njihovoj moći.
“Te naše namjere i trud prepoznali su mnogi uspješni privrednici iz Berana, moji prijatelji, ali i zaljubljenici u fudbal i poštovaoci kluba i pritekli u pomoc za nabavku sportske opreme, jer, pored ostalog, ekipa nije imala ni dresove za takmičenje. Zato koristim priliku da pomenem te sponzore: “Okov” d.o.o, “Braća Dobrašinović”, Hotel “Berane”, “Teko” d.o.o. , “Desetka” d.o.o kao i našeg sugrađanina Dragišu Ćulafića i u ime kluba im se zahvalim na svesrdnoj pomoci”, istakao je predsjednik FK Berane.
Takav odnos, ne samo pomenutih sponzora, nego i odnos i zalaganje fudbalera u drugom dijelu sezone, kazao je Đukić, učvrstili su sve u uvjerenju da je Klub, ipak, na pravom putu i da će, ponovo, predstavljati “zdravu i pozitivnu sportsku priču”.
“Obzirom da ćemo se naredne sezone takmičiti u nižem rangu, mozda je to prilika da se konsoliduje finansijska situacija i da se klub još više stabilizuje na organizacionom planu, ali i da Uprava lakše i brže sprovede zacrtanu strategiju u oslanjanju na sopstveni igrački kadar. Daljim razvijanjem omladinske i škole ostalih mladjih kategorija počev od školice, petlića, pionira i kadeta, nadamo se da će naši talenti u narednom periodu predstavljati okosnicu takmičarske ekipe. Takva strategija naišla je na pozitivnu reakciju u gradu, pa će, na primjer, od novih sponzora ovih dana stici 100 kompleta opreme za mladje kategorije. Da će Plan kluba biti uspješno sproveden, garancija je izvanredna omladinska selekcija, koju vodi trener Radojko-Zeko Spalević, iz koje će igrači sa onim nešto starijim, koji budu željeli da pomognu klubu, uglavnom sačinjavati ekipu za takmičenje u narednoj sezoni”, istakao je Đukić dio planova za budućnost.
Smatrajući da će to opredjeljenje donijeti rezultatske benefite klubu, on je kazao da će to predstavljati i garanciju ostvarenja prioritetnog cilja -vraćanje kluba na stare staze uspjeha.
“Smatram, da ovakva politika u vođenju kluba treba da omogući ne samo ostvarenje sportskog motiva, već i da ima širi društveni značaj, a to je uključenje što većeg broja djece u bavljenje sportom i promociju zdravih sportskih stilova zivota. U tom smislu, ovih dana je u toku obilazak vaspitno-obrazovnih institucija od strane igrača i predstavnika kluba i bliže upoznavanje djece sa klubom, što će dovesti do masovnijeg upisa novih članova u mladjim kategorijama”, istakao je Đukić, dodajući da su navedene aktivnosti pokazatelj da je uprava FK Berane na, kako je kazao, pravom putu i da su rezultati u funkcionisanju kluba već vidljivi.
“Kao primjer za to, mogu navesti uredno servisiranje svih finansijskih obaveza za period od kada ova Uprava vodi klub. Naravno, još jednom želim da istaknem izvanrednu saradnju sa Opštinom koja u potpunosti finansira takmičenje svih selekcija, tako da od prvog novembra 2018 godine, od kada sam i stao na čelo kluba, pa do danas, nijesmo stvorili nikakvo novo dugovanje, a sve tekuće obaveze su uredno izmirene”, naglasio je Đukić.
On je zaključio, da ni jedan cilj ne može biti ostvaren preko noći i da je u ovom trenutku, možda, postavio i, kako je kazao, nerealne, visoke standarde. Ali, dodao je, FK Berane, tradicijom i veoma kvalitetnom sportskom infrastruktirom, zaslužuje da u što kraćem vremenskom periodu bude visoko pozicioniran u crnogorskom fudbalu.
Ni posljednje promjene nijesu dale rezultat
Novembarska poluilegalna Skupština kluba, kojoj je prisustvovalo 13 odabranih delegata, malo toga boljeg je donijela.
Valjda pokušavajući da „spasi“ klub, pod patronatom Opštine je u novembru prošle godine raskinut ugovor sa trenerima Nebojšom Asanovićem i Ivicom Ćulafićem, a sve na štetu građana Berana, jer, samo po tom osnovu, Klub je dodatno zadužen za blizu 150.000 eura (bruto iznos). Krajem jesenjeg dijela Prvenstva, za šefa stručnog štaba angažovan je Slobodan Đukić, koji je ekipu preuzeo sa svega jednim bodom i posljednjim mjestom na tabeli. U proljećnom dijelu, Beranci su, donekle, popravili bodovni saldo, pa je u 17. odigranih utakmica ekipa osvojila 17. bodova. Sa ukupno 18. osvojenih, FK Berane je Prvenstvo završilo na posljednjem mjestu na tabeli, sa, čak, 25. bodova zaostatka za predposljednjim sastavom Igala.
Osim drame FK Berane, ugašen još jedan fudbalski klub
Da oni koji rukovode razvojem sporta u Beranama ne znaju šta i kako dalje sa fudbalom, pokazuje primjer FK „Radnički“.
Osnovan prije osam godina, Radnički je pod vođstvom trenera Asanovića i Ćulafića, prije pet godina postao drugoligaš i u prve dvije sezone taj klub je bio na ivici da izbori mjesto koje vodi u baraž za Prvu ligu Crne Gore. Oba puta ekipa je zauzela četvrto mjesto na tabeli. Treće sezone, na kraju jesenjeg dijela Prvenstva, Radnički je bio lider na tabeli, da bi, nakon dogovora sa opštinarima o fuzionisanju sa FK Berane, došlo do pada u igri, a na kraju takmičarske 2017/2018. godine i do gašenja tog kluba. Nekoliko fudbalera iz te generacije fudbalera Radničkog promijenilo je sredinu, neki su napustili fudbal, dok je nekoliko njih sa trenerima prešlo u FK Berane.
Infrastrukturni uslovi za razvoj fudbala najbolji u državi
Krajem septembra prošle godine, predate je na upotrebu rekonstruisana i pokrivena istočna tribina Gradskog stadiona.
Kako je zvanično saopšteno, rekonstrukcija tribine je obavljena u partnerskom odnosu između lokalne uprave i FSCG, čije je učešće iznosilo 70. posto sredstava, dok je ostalo obezbijedila Opština Berane.
“Rekonstrukcija tribine i njeno pokrivanje koštalo više od 1.500.000 eura, a FSCG u taj projekat uložio 1.100.000 eura”, istakao je tom prilikom Dragoslav Šćekić- predsjednik Opštine, najavivši i postavljanje reflektora, a potom i pokrivanje zapadne tribine.
Pored rekonstruisane tribine i sjajnog terena, u sklopu Gradskog stadiona se nalaze i dva pomoćna terena, po jedan sa vještačkom i prirodnom podlogom, pa fudbalski kompleks u Beranama podsjeća na kamp u kojem igra neki veliki i moćan klub.
Saša Radunović