Nakon nešto više od godinu dana od početka radova, ove jeseni su završeni radovi na rekonstrukciji i pokrivanju istočne tribine Gradskog stadiona i danas je to jedan od najljepših sportskih objekata u državi.
Deset godina nakon što je započeta izgradnja nove sportske dvorane, na Dan opštine je svečano otvoren taj kapitalni projekat. Mada su tadašnji odbornici Pokreta za promjene (PzP), Socijalističke narodne partije (SNP) i bivše „Srpske liste“ koju je dominantno činila Nova srpska demokratija, 2008. godine glasali protiv njene izgradnje, kao Koalicija „Zdravo Berane“, nastavile su taj projekat. U koaliciji sa Demokratama, konačno su je i otvorili.
Na jednom od prvih zasjedanja aktuelnog saziva SO Berane, odbornici su donijeli odluku o usklađivanju koeficijenata zaposlenih sa zakonom. Da prekinu sa zakidanjem zaposlenih, ili što su primorani sudskim odlukama, kojima je utvrđeno da su „kraduckali“ zaposlene. Novom odlukom to su i sami, javno, priznali. Mada, kako su saopštili, „još ne znaju tačno i koliko“. Znači, još ne znaju, za koliko su zakidanjem zaposlenih po osnovu koeficijenata oštetili Budžet opštine. Da ništa drugo nijesu uradili, niti su, realno, imali vremena za nešto više, otvaranje dvorane i priznanje da su zakidali zaposlene, budi nadu da će aktuelna vlast biti bolja od prethodne.
No, lokalna vlast i njeni učinci se moraju sagledati kroz izvršnu i zakonodavnu, pa nije zgoreg osvrnuti se na učinke obje grane vlasti.
Izvršna vlast
Deset godina nakon početka izgradnje i više najavljenih otvaranja, lokalna izvršna vlast je za Dan opštine, konačno, završila i svečano otvorila novu Dvoranu sportova. Time je predat na upotrebu objekat vrijedan više od pet miliona eura, koliko je koštala izgradnja. Takođe, završena je rekonstrukcija Gradskog stadiona i pokrivanje istočne tribine.
Započeli su i radovi na nastavku obilaznice. Zasad, pored posječenih stabala gradskog parka, nasut je tampon na planiranoj dionici, dok od realizacije drugih, davno započetih projekata, nema ništa novo.
Kasni izgradnja četiri stambene zgrade na Rudešu. Iz razloga što je lokalna uprava obezbijedila zemljište čiji nije bila vlasnik, prijetila je opasnost da projekat bude i obustavljen. Nakon uključivanja u problem Ministarstva, postignut je dogovor a radovi su nastavljeni. Kasni se i sa radovima na izgradnji stočne pijace, koju je lokalna uprava, kako je saopštavano, već dva puta završavala. Kasni i završetak radova na kapitalnom projektu, izgradnji gradskog kolektora. Radovi su trebali da se okončaju u februaru, a projekat ni danas nije završen, niti se nazire njegov kraj.
Vodeći se devizom da najteže poteze treba povući u prvoj godini mandata, izvršna vlast je krenula sa nekim od nepopolarnih mjera. Pokušala je u maju, na početku sezone, da nametne ugostiteljima uklanjanje tendi i njihovu zamjenu suncobranima. Zaboravljajući „sitnice“, tipa da Koaliciji „Zdravo Berane“ ovo nije prva, već peta godina mandata. Odgovoreno im je protestom ispred zgrade Opštine i najavom daljih okupljanja sa sve većom podrškom građana, nakon čega se lokalna uprava „ povukla“.
Po sličnom scenariju se krenulo i u sređivanje stanja u sportu. Od koga prvog nego od Fudbalskog kluba koji je privatno vlasništvo, kako je u svojoj prvoj izjavi saopštio Goran Folić- novi sekretar Sekretarijata za sport, kulturu, mlade i saradnju sa NVO. Za razliku od njega, Dragoslav Šćekić- predsjednik Opštine, istog dana i u istom mediju, saopštio je da je lokalna uprava pokušala sve da oporavi Klub, ali da u tome, zbog opstrukcije osnivača, nije uspjela i da će on biti ugašen. Predsjednik nije objašnjavao, kako to lokalna uprava misli da „ugasi Klub“, ako nije njegov vlasnik. Ali, tom je izjavom eliminisao tvrdnje sekretara Folića.
„Ko u klin, ko u ploču“, kaže stara izreka, a po njoj, zasada, koalicioni partneri funkcionišu. Neozbiljno se ponašajući, pokazuju da nemaju ni strategije, ni cilja, već svako priča i radi šta i kako hoće.
Srećom, zasad, nijesu ugasili „privatni Klub“, jer su se tada oglasili fudbaleri, navijači, pojedini članovi Uprave, a sve prenosili mediji, pa su se opštinari, opet, „povukli“. Ponovila se situacija iz bezuspješnog pokušaja nametanja volje privrednicima iz glavne ulice. I to bi, otprilike, predstavljalo rezultate nove izvršne vlasti! Ni malo, ni mnogo. Taman toliko da građani vide sa kim imaju posla!
Zakonodovna vlast
U opozicionoj koaliciji ( DPS- SD- BS) nadaju se da bi urušavanje lokalne vlasti moglo da se nastavi i u ovom mandatu, dok se u vladajućoj koaliciji (Zdravo Berane- Demokrate) odbornici interesuju „mogu li i jesu li oni taj 18-i odbornik“? Izgleda kao da nikog od njih ne interesuje da se istakne kao odbornik. Ne. Bitno im je da budu „osamnaesti“. Jer, danas u beranskom lokalnom parlamentu, umjesto nekadašnje krilatice „Prvi ili prvi do prvoga“, nažalost, odbornici vladajuće većine sebe vide samo kao osamnaestog. U nezvaničnim razgovorima svaki od njih kaže „Pa, i ja sam osamnaesti“. Umjesto prvi, ili prvi do prvoga, danas u Beranama, samo „osamnaesti“ odbornik ima težinu. On može da zahtijeva, ispostavlja račune ucjenjuje...
U radu parlamenta opozicija učestvuje sa sedam- osam odbornika
Već prvih nekoliko sjednica pokazalo je da je Klub odbornika DPS-a znatno angažovaniji, nego što je to bilo u prethodnom sazivu. Umjesto uravnilovke koja je vladala u prethodnom sazivu tog odborničkog kluba, njih sedam- osam je demonstriralo da pripremljeni dolaze na skupštinska zasijedanja i da žele da učestvuju u raspravama, a izlaganja su im politički kvalitetna. Ono što DPS-u ne ide na ruku jeste činjenica da u raspravama učestvuje svega njih sedam- osam, od 15 mandata koliko ima ta partija, dok ostali soliraju i ne učestvuju u raspravama. Ako tome dodamo i da DPS ne može računati na sigurnu podršku odbornika SD-a i BS-a, jer su to nezavisni politički subjekti koji će glasati u skladu sa svojim interesima, onda je jasno kakva je situacija u beranskoj opoziciji.
„Zdravi“ gledaju svoja posla
Za razliku od prethodnog saziva, aktuelni odbornici Koalicije „Zdravo Berane“ teško ustaju na diskusije. Da nije učešća dvije dame, istina demagoški obojenog, skoro da ni jedan od odbornika te koalicije nije uzeo učešća u diskusiji. Treba reći da je primjetno i da se u okviru koalicije dešava nova „preraspodjela moći“ i da je to vidljivo i golim okom.
Tako je u okviru Demokratskog fronta znatno ojačala struja koju predvodi Vladan Folić- šef Kluba odbornika, u odnosu na struju Radojice Živkovića- predsjednika OO NOVA. Ne samo što je Folić predsjednik Kluba odbornika, već je za njegovu zamjenicu izabrana Vida Ivanović, koja ga je za razliku od Živkovića podržala na partijskim izborima. Treba dodati i da je Goran Kiković- bivši predsjednik SO, odbornik NOVE u više mandata i bivši šef Kluba odbornika te partije, te potpredsjednik OO, koji slovi kao Živkovićev kadar, partijskom i koalicionom kombinatorikom „sklonjen“ na protokolarno mjesto zamjenika predsjednika SO, pa postaje jasno da je u toku proces nove preraspodjele političke moći u redovima NOVA-e. Ako se ima u vidu i da odnosi između odbornika Marka Lalevića (PzP)- bivšeg sekretara Sekretarijata za planiranje i uređenje prostora i Živkovića, hajde da kažemo, „nijesu baš najbolji“, onda je jasno da se predsjedniku OO NOVA sprema politička penzija.
Dok se u Klubu odbornika DF-a dešava preraspodjela moći, u odborničkim klupama SNP-a „mrtvo more“. Kako u učešću u raspravama, gdje, takoreći, niko i ne učestvuje, tako i u uticaju u partiji. SNP je u liku Tiha Bogavca dobio novog predsjednika OO, koji, za kratko vrijeme, nije imao mogućnosti da se nametne i pokaže da on rukovodi partijom, pa se u gradskim pričama komentariše da sve poteze i dalje vuče Dragoslav Šćekić- predsjednik Opštine i potprtedsjednik SNP-a.
U lokalnom parlamentu PzP predstavlja Marko Lalević. Trenutno, bar u kuloarima, Lalević je „tipovan“ za tog, tako poželjnog, „osamnaestog“. On je još prilikom konstituisanja vlasti ispostavio zahtjev. Pozivajući se na ostvarene rezultate na funkciji sekretara, zatražio je potpredsjedničko mjesto. Eventualno, kao alternativu, mjesto direktora jednog od najboljih lokalnih javnih preduzeća. Pokazujući ozbiljnost u svom zahtjevu, dao je ostavku na mjesto sekretara i čeka. A, čekati može do aprila iduće godine. Do tada, moraće da mu se izađe u susret ili će, ionako klimava lokalna vlast, zapasti u još dublju krizu funkcionisanja.
Demokratama ustupljene funkcije, dižu ruke i ćute
Ako izuzmemo imenovanje funkcionera Demokratske Crne Gore na neka od čelnih mjesta u lokalnoj upravi i neuspješan prvi javni nastup sekretara Folića, o učincima odbornika te partije u radu lokalnog parlamenta teško je i govoriti.
Jedini od njih koji je ostavio bilo kakav utisak, a za sada je pozitivan, jeste Novica Obradović - predsjednik SO, koji je pokušao da demonstrira tolerantnost, te da istim aršinima prema odbornicima vlasti i opozicije rukovodi sjednicama SO. S druge strane, Obradović je pokazao i da se teško nosi sa autoritetom predsjednika Šćekića.
O njegovim partijskim kolegama teško je dati bilo kakvu ocjenu. Jer, da nije bilo Izvještaja o radu Centra bezbjednosti Berane, koji je razmatran na prethodnoj sjednici SO, tokom kojeg su dvije mlade odbornice te partije pročitale govore, ostaće zabilježeno da se iz njihovih klupa čula samo rečenica- vapaj: „Zatvorite taj prozor, pobiće nas promaja“.
Sve u svemu, trka za „osamnaestog“ se nastavlja nesmanjenim tempom. Ona pokazuje i gdje se nalazimo. Dok se nekada govorilo „Ja mogu biti samo prvi ili prvi do prvoga“, danas se u SO Berane, po hodnicima Opštine, kafićima ili ulici, bez bilo kakve razlike, ističe: „Ja sam osamnaesti!“
A, ta ocjena samog sebe, da se bude „osamnaesti“ , inspirisana je, sigurno, samo zbog želje da građanima Berana bude bolje! Ne iz ličnih razloga. Makar u to ne treba sumnjati!
Tekst objavljen u 8. broju časopisa "Nova Sloboda"